Przeglądając maile natrafiłam na reklamę "coders lab", szkoły programowania. Jako, ze mój syn w sposób dość intensywny pracuje nad swoimi umiejętnościami w zakresie programowania w JavaScript z dużym zainteresowaniem przejrzałam stronę. Marketing mają niezły, ofertę wpisującą się w moje potrzeby, ale... diabeł tkwi w szczegółach.
Na studiach psychologicznych każdy student wcześniej czy później styka się z teorią krzywej uczenia się. Otóż ta teoria zakłada, że uczenie się jest PROCESEM i, jak każdy proces, wzmaga CZASU. Procesem składającym się z kilku faz. Najważniejsze są dwie: faza zdobywania nowej wiedzy i faza utrwalania (tzw plateau), kiedy krzywa jest zupełnie płaska, bo podczas utrwalania nie jesteśmy w stanie realnie nauczyć się niczego nowego, bo zdobywamy doświadczenie w nowo zdobytej wiedzy. Realnie krzywa ma kształt najbardziej zbliżony do schodów.
Znając teorie uczenia się, posuwamy się z Młodym, w nauce, pozornie żółwim tempem. Na tę chwilę wciąż jesteśmy na etapie czystego JS. Żadnych bibliotek, same zasady kierujące językiem, który poznaje. Typy danych i wbudowane obiekty mamy omówione. W ramach utrwalania tej wiedzy (faza plateau) Młody przerabia metody należące do prototypu różnych obiektów. I tak wiem, ze więcej nie zrobi, więc niech zdobywa doświadczenie w zakresie nowo poznanej wiedzy. Na tę chwilę trwa to już kilka tygodni, ale Młody ma wiedzę utrwalona. Pytania o to, jak działa scope czy jak zmienić kontekst w jakim wykonywana jest funkcja nie stanowią już dla niego wyzwania. Wiedza utrwaliła się.
Coders lab niestety hołduje zasadzie im szybciej tym lepiej. Jednym z interesujących mnie kursów z ich oferty jest "JavaScript developer: React". Kurs trwa 30 dni, w opisie stoi: "Kurs od podstaw odpowiedni dla tych, którzy wcześniej nie mieli styczności z programowaniem. Spodoba się osobom, które lubią zagadki logiczne i wolą skupić się na tym, jak coś działa niż na tym, jak wygląda[...]". Gdzieś w tym momencie przestałam rozumieć ofertę. Kurs oferuje naukę od podstaw, dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z programowaniem. Zgodnie z tytułem jest to kurs JavaScript rozszerzony o bibliotekę react. I trwa 30 dni. Nauka samego JavaScriptu to kilka miesięcy. React to też co najmniej kilka następnych tygodni. Bo przecież nie chodzi o samą znajomość składni czy używanych metod, a o zrozumienie, JAK i DLACZEGO to działa.
Hasłem przewodnim strony jest: "W Coders Lab zmieniamy edukację – w ciągu 3 miesięcy zostaniesz junior developerem". Junior developer nie musi mieć doświadczenia (stąd junior), nie musi znać zaawansowanych przypadków użycia, opracować rozwiązań skomplikowanych problemów. Junior MUSI rozumieć język i technologie, w których pracuje. Musi mieć podstawy umożliwiające mu rozwijanie wiedzy. React jest biblioteką napisaną w czystym JS. Jest tylko biblioteką, żeby react zadziałał, programista sam musi napisać kod, który skorzysta z reacta i wynikiem działania napisanego kodu będzie to, co programista chciał osiągnąć. React jest NARZĘDZIEM, którego używa się za pośrednictwem JavaScriptu, wiec żeby zostać junior developerem kandydat musi znać co najmniej bardzo dobrze JavaScript. Musi rozumieć jak działa interpreter (w przeglądarce i na serwerze - nodejs), jak JS buduje scope, czym jest kontekst. Musi znać i swobodnie używać metod obiektów wbudowanych (tablice, plain obiekty, Date, JSON). Musi widzieć dlaczego null jest specjalny i jak i kiedy go używać.
Powyższe zagadnienia są poruszane podczas rozmów kwalifikacyjnych, na stanowiska związane z JS. Bibliotek można szybko się nauczyć, a to są podstawy samego języka i są wymagane, żeby w ogóle zacząć pracę z bibliotekami.
W szczegółach kursu stoją technologie, które wchodzą w jego skład: HTML, CSS, JavaScript, jQuery, React, Gulp, Sass, RWD. Dobór trochę z Księżyca. Skoro kurs skupia się na logice a nie na prezentacji (jak jest opisane) to po co CSS, SASS i RWD? Po co komu jQuery do reacta? I co z tym wszystkim ma wspólnego gulp? I dlaczego nie ma webpacka i babel? I gdzie jest ES6/7/8?
Podsumowując. Te, i wszystkie podobne im szkolenia, muszą być dokładnie przejrzane przez kogoś, kto ma rozległą wiedzę z tematu. I cały czas należy pamiętać, że nie da się przyswoić większej ilości wiedzy w krótkim czasie, tak by ta wiedza została i służyła. Dlatego nauka w szkole trwa 12 lat a nie 4, mimo, ze dzieci uczą się szybciej. Zdobywanie wiedzy polega również na powtarzaniu i używaniu świeżo zdobytych umiejętności, wiec powracanie do wcześniej przerobionego materiału jest niezbędne. A to wszystko wymaga czasu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz