środa, 31 października 2012

funkcje w JavaScript, part 3 - samowywolujace sie funkcje

Czyli self-invoking functions. Coz to takiego? Tak na prawde to kontynuacja tematu o funkcjach anonimowych.

Jak wyglada samowywolujaca sie funkcja? Jest to anonimowa funkcja otoczona nawiasami okraglymi, po ktorych jest jeszcze jedna para nawiasow okraglych i srednik.
(
  function() {
    // cialo funkcji
  }
)();

Jak to dziala? Otoz sama definicja funkcji anonimowej nie wnosi nic. Kod sie nie wykona automagicznie. Pierwsza para nawiasow opakowuje funkcje anonimowa, jako kod wykonywalny, a druga sluzy do przekazywania parametrow. Dosc czesto mozna spotkac sie z nastepujacym zapisem:
(
  function ($) {
    // cialo funkcji
  }
)(jQuery);

Jest to jeden z wielu sposobow na unikniecie konfliktu w przestrzeni nazw, gdy uzywa sie wiecej niz jednej biblioteki pozwalajacej na uzywanie znaku $ jako nazwy zmiennej. W pokazanym przykladzie sytuacja jest bardzo czysta. Wewnatrz funkcji znak dolara istnieje tylko jako obiekt jQuery.

Powyzszy zapis ma jedna zasadnicza wade. Ten kod mozna wykonac tylko raz, poniewaz nie ma nazwy. Uzycie funkcji anonimowej eliminuje zasmiecanie globalnej przestrzeni nazw, ale rownoczesnie uniemozliwia powtorne wykorzystanie kodu. Do czego wiec uzywa sie samowolajacych sie funkcji? Ogolnie do ustawiania srodowiska, jest to operacja wykonywana zazwyczaj raz, przy inicjalizacji.

2 komentarze:

  1. Wiele osób nazywa to Samowywołująca się funkcją anonimowa, ale jest to pewnego rodzaju błąd. Ta funkcja nie wywołuje się sama, tylko jest natychmiastowo wywoływana. Dlatego mi bardziej odpowiada nazwa Immediately-Invoked Function Expression (IIFE). Dla odróżnienia, funkcja może wywoływać samą siebie, nawet anonimowa, ale nie wiem czy taka rekurencja była by do czegoś przydatna.

    OdpowiedzUsuń
  2. bylaby przydatna. Wiele algorytmow jest realizowalnych najsensowniej przez rekurencje.

    OdpowiedzUsuń